Únos ze serailu

Stavovské divadlo, Praha 1
zobrazit na mapě

Pro tuto akci nejsou vstupenky k dispozici.

O akci „Únos ze serailu“

Singspiel Únos ze serailu (Die Entführung aus dem Serail), stojící na začátku Mozartova vrcholného období, vznikl na objednávku císaře Josefa II. pro vídeňský Burgtheater. Slavné Mozartovo dílo je neseno v typicky odlehčené atmosféře, hýří štiplavě rošťáckým i shovívavým humorem, ale dokáže se také – jak je u Mozarta zvykem – zastavit a ztišit v jemných a melancholických pasážích.

Příběh o věrné Konstanci a její služebné Blondě, unesených tureckým pašou Selimem do jeho harému, z nějž jsou složitě vysvobozovány svými nápadníky Belmontem a Pedrillem, je variací na mozartovsky životodárné téma hledání svobodné přirozenosti a rovnováhy v mezilidských vztazích a pochopitelně nejvíce ve vztahu mezi ženou a mužem. Propracování charakterů a hudební virtuozita sólových partů staví Mozartovu operu vysoko nejen nad díla jeho současníků, ale potvrzují i přední skladatelovu pozici mezi dramatickými umělci všech dob.

Od prvního provedení se toto duchaplné dílo setkává s neustávající oblibou u diváků, a proto se vrátila i na scénu Stavovského divadla, tradičního místa uvádění Mozartových děl.

Opera je nastudována v německém originále a v představení jsou použity české a anglické titulky.

Fotografky inscenace: Hana Smejkalová, Ilona Sochorová

Délka představení: 2 hodiny 45 minut, 1 přestávka

Náhledy sálu Stavovské divadlo

Místo konání

Stavovské divadlo, Ovocný trh, Praha 1

Pořadatel této akce: Národní Divadlo, IČ:

Prodávejte vstupenky online!
Vytvořte si u nás zdarma stránku vaší akce a začněte prodávat vstupenky či registrace do 5 minut.
Vytvořit akci